Acélvédekezés, szép gólok – Kanada az olimpiai bajnok

Sidney Crosby a döntőre tartogatta első gólját, Carey Price-on ezúttal sem jutott túl korong, a kanadai hokisok pedig magabiztos játékkal győzték le a svédeket. Végeredmény: 0–3.

A férfi jégkorongtorna ezüst- és aranyérmei is gazdára találtak Szocsiban. A vasárnapi fináléban két, az eddigiekben hibátlan alakulat találkozott. Svédország többek között a finneket is búcsúztatta a döntőbe vezető úton, míg Kanada az Egyesült Államokat múlta felül az aranymeccs előtti erőpróbán.

Az amerikaiakhoz hasonlóan Daniel Alfredssonék sem tudták feltörni a kanadai védelmet. Ezzel szemben a túloldalon nem működött tökéletesen a védekezés, Henrik Lundqvist háromszor is kapitulált. Az utolsó percekben a svédek le is mondhattak a legfényesebben csillogó érmekről, a kanadaiak lassan, de biztosan darálták be őket.

A Sidney Crosby fémjelezte sort rengeteg kritika érte a torna során, amiért nem tudtak gólokat termelni az elvárt szinten. Crosby, Chris Kunitz és Patrice Bergeron viszont rendkívül jól szerepelt a döntőben – utóbbi, bár nem volt eredményes, a kapuvasat azért eltalálta az első harmadban. Ugyanez összejött a svédeknek is Gustav Nyquist révén, a Detroit Red Wings alkalmazottja szintén az első játékrészben járt közel a gólszerzéshez.

Szűk tizenhárom percig álltak döntetlenre a felek, 12:55-nél Jonathan Toews érkezett jó ütemben Jeff Carter centerezésére, és a következő pillanatban már a kapuban volt a korong. Kanada a harmad végén emberelőnyből növelhette volna előnyét, de a skandinávok jól védekeztek, majd a második felvonást ők kezdhették többen a jégen, miután Chris Kunitz-t magas bottartásért kiállították.

Hiába a svéd emberelőny, megtartotta egygólos pluszát a rivális, majd jó néhány remek védés után Sidney Crosby egyéni száma következett. A csapatkapitány korongot szerzett saját térfelén, kivágott egy hatalmas sprintet, majd miután elfektette Lindquistet, fonákkal a gólvonal mögé továbbította a pakkot.

A java azonban csak az utolsó harmadban következett. Jóllehet a svédeknek kellett volna kaparni a szépítés után, javarészt a kanadaiak támadtak a záró húsz percben. Ennek meg is lett az eredménye: újabb korongvesztés után Chris Kunitz a felső vas segítségével szépségdíjas gólt lőtt. Innentől pedig már nem volt kérdéses a győztes kiléte, a sárga-kékek összesetek, így a juharleveleseknek kevés izgulni valójuk maradt a végjátékra.

Henrik Lundqvist 33 védéssel zárta a döntőt, ám a New York Rangers jégkorongozója nem kapott olyan segítséget a védelmétől, mint a túloldalon Carey Price, aki 24 hárításával százszázalékos teljesítmény nyújtott.

Kanadának tehát sikerült a címvédés Szocsiban, legutóbb erre 1992-ben volt példa, amikor a volt szovjet köztársaságok képviselői diadalmaskodtak.

Szocsi téli olimpia – férfi jégkorongtorna
Döntő

Svédország–Kanada 0–3 (0–1, 0–1, 0–1)
gólszerzők: Jonathan Toews (12:55), Sidney Crosby (35:43), Chris Kunitz (49:04)
kapura lövések aránya: 24–36
kiállítások: 6, ill. 4 perc
korongelhozatal: 29–31
kapusteljesítmény: Henrik Lundqvist (33/24, 91,67 százalék), ill. Carey Price (24/24, 100 százalék)
emberelőnyök kihasználása: 0/2, ill. 0/3

Svédország: Henrik Lundqvist, Jhonas Enroth (pótkapus) – Marcus Kruger, Jimmie Ericsson, Jonathan Ericsson, Niklas Kronwall (C), Carl Hagelin  Niklas Hjalmarsson, Jakob Silfverberg, Johnny Oduya, Marcus Johansson, Gabriel Landeskog  Daniel Alfredsson, Patrik Berglund, Alexander Steen, Alexander Edler, Erik Karlsson  Oliver Ekman-Larsson, Henrik Tallinder, Loui Eriksson, Daniel Sedin, Gustav Nyquist. Szövetségi kapitány: Par Marts

Kanada: Carey Price, Roberto Luongo (pótkapus) – Duncan Keith, Shea Weber, Chris Kunitz, Patrice Bergeron, Sidney Crosby (C)  Drew Doughty, Ryan Getzlaf, Jamie Benn, Corey Perry, Marc-Edouard Vlasic  Patrick Marleau, Jonathan Toews, Jay Bouwmeester, Alex Pietrangelo  Dan Hamhuis, Matt Duchene, Patrick Sharp, Martin St-Louis, Rick Nash. Szövetségi kapitány: Mike Babcock.