Csehül járt szlovákok

Lemorzsolódott az első négy csapat az olimpiai jégkorongtorna mezőnyéből. Szlovákia mellett a norvégok, Ausztria és kisebb meglepetésre a svájciak is befejezték menetelésüket.

A négy közé kerülésért folyt a harc kedden Szocsi jégcsarnokaiban. Egyenlőtlen erők harcát hozta az első két mérkőzés, Szlovénia és Oroszország nemzeti csapata is könnyedén továbbjutott, de az esti találkozók már komolyabb izgalmakat is tartogattak a hokirajongóknak. A várakozásokon alulteljesítő szlovákok kis híján négygólos mínuszt dolgoztak le cseh szomszédjaikkal szemben, míg a lettek búcsúztatták a 2013-as jégkorong-vb döntősét, Svájcot.

Fotó: AP

Édes visszavágás
A svájciak már a csoportkör során összefutottak a balti állam képviselőivel, akiket utolsó percben szerzett góllal győztek le. Ezúttal viszont a lettek kerültek előnybe Oskars Bartulis révén (9. perc), majd nem sokkal később Lauris Darzins növelte az előnyt emberforból. A svájciak a második harmadban faragtak a hátrányból, de ennél tovább nem jutottak. Edgars Masalkis, a lettek kapusa 33 próbálkozásból 32-őt fogott, a hajrában ráadásul Darzins újabb góljával minden eldőlt. A rigai csatár üres kapus találattal állította be a 3–1-es végeredményt, ami a lett hoki legnagyobb olimpiai sikerét jelenti. Korábban egyszer sem jutott el a negyeddöntőig a balti csapat.

Folytatódik a szlovén álom
Emlékezetes pillanatokat élnek meg Szocsiban Szlovénia hokisai is. Az Anze Kopitar fémjelezte együttesnek már a kijutás is nagy sikernek számított. Szlovénia a torna előtt 16. volt a Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) világranglistáján, az olimpián pedig mindössze 12 válogatott szerepelhet. A szlovénok azonban nem kirándulni utaztak Oroszországba, a csoportkörben elverték a szlovákokat, így Csehország helyett az osztrákokat kapták ellenfélnek. Ausztria pedig nem tudta tartani a lépést a délszláv csapattal, amely 4–0 arányban diadalmaskodott.

Oroszország letudta a kötelezőt
Bár kissé nehezen lendültek bele a gólszerzésbe, az orosz hokisok összességében simán kiejtették Norvégiát a keddi játéknapon. Gólnélküli első félidőt követően Alekszander Radulov törte meg a jeget a 25. percben, igaz, a CSZKA Moszkva játékosának óriási szerencséje volt, hiszen a kapu mögül visszatett korong egy korcsolyának ütközött, ezzel pedig nem számolt az északi kapus. Radulov három ponttal zárta az összecsapást, akárcsak az asszisztok terén jeleskedő Pavel Dacjuk, de kiemelhető még Szergej Bobrovszki „shoot-outja” is.

Ötöt vágtak a csehek
Eddigi teljesítményével összhangban, a szlovák jégkorong-válogatott botrányosan gyengén kezdte a csehek elleni rangadót. Jaromír Jagrék jól gazdálkodtak az emberelőnyökkel, ennek is köszönhető, hogy a játékidő felénél már néggyel vezettek. Meglepő módon a szlovákoknak majdnem sikerült ebből a vert helyzetből is felállni. Marian Hossa duplájával, illetve Tomas Surovy találatával a hátrányban állók felzárkóztak egy gólra. A legvégén a kapusukat is lehozták, ám a taktikai húzás nem jött be: Tomas Plekanec, a csehek csapatkapitánya 5–3-ra módosította az állást.

A szerdai negyeddöntő slágermeccsei a 14 óra 30 perckor kezdődő finn-orosz, valamint a 19 órától rajtoló USA–Csehország összecsapás. Kanada és Svédország nagy esélyekkel pályázik az elődöntőbe jutásra.

Szocsi 2014 – férfi jégkorongtorna, a nyolc közé jutásért

Szlovénia–Ausztria 4–0 (2–0, 1–0, 1–0)
gólszerzők: Anze Kopitar (6.), Jan Urbas (12.), Sabagudin Kovacevic (24.), Jan Mursak (58.)
kapura lövések: 35:30
kiállítások: 6, ill. 10 perc

Oroszország–Norvégia 4–0 (0–0, 2–0, 2–0)
gólszerzők: Alekszander Radulov (25., 59.), Ilia Kovalcsuk (38.), Alekszej Teresenko (60.)
kapura lövések: 31:22
kiállítások: 2, ill. 6 perc

Svájc–Lettország 1–3 (0–2, 1–0, 0–1)
gólszerzők: Martin Pluss (36.), ill. Oskars Bartulis (9.), Lauris Darzins (12., 60.)
kapura lövések: 33:22
kiállítások: 4, ill. 2 perc

Csehország–Szlovákia 5–3 (3–0, 1–1, 1–2)
gólszerzők: Ales Hemsky (7.), Roman Cervenka (8., 36.), David Krejci (18.), Tomas Plekanec (60.), ill. Marian Hossa (39., 48.), Tomas Surovy (49.)
kapura lövések: 29:32
kiállítások: 2, ill. 10 perc